Сыныбы: 5- сынып
Сабақтақырыбы: Дауыссыздыбыстардыңтүрлері
Мақсаты:
Өтілгенматериалдарменсабақтыбайланыстыруарқылыдауыссыздыбыстардыңжасалужолдарытуралытолықмағлұмат
беру арқылыойлауқабілеттері, шығармашылығыдамып, сауаттылыққа, талдаужұмыстарынжүргізугетәрбиелеу.
Оқытунәтижелері:
Дауыссыздыбыстардыңтүрлерінтолықмеңгеріп,
олардысөйлеубарысындадұрысқолданудағдысынжетілдіреді.
Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, түсіндіру
Сабақтыңтүрі: Жаңасабақ
Көрнекіқұралдары:
Сурет, плакат, стикерлер, семантикалық карта,
әліпби
Қамтылғанмодульдер СТО, АКТ, оқыту мен
оқудағыжаңатәсілдер, ЖЕСО, таланты жәнедарындыбалалардыоқыту,
оқытудыбасқаружәнекөшбасшылық, оқытудыбағалаужәнеоқудыбағалау,
СілтемеҚазақтіліоқулығы. 5-сынып
Ж. Дәулетбекова,Қосымова Г. – Алматы,
2010
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
КезеңдеріУақытыМұғалімніңіс-әрекетіОқушыныңіс-
әрекеті
Ұйымдастырукезеңі 2
минутСәлемдесу, сыныптытүгендеу,
назарынсабаққааудару, топқабөлу. Оқуқұралдарындайындау.
Үйжұмысы 6 Серпілгенсауал
Фонетика ненізерттейді?
Дыбыс пен әріптіңайырмашылығықандай?
Дауыстыдыбыстардепқандайдыбыстардыайтамыз?
Дауыссыздыбыстардегеніміз не?
Қаншадауыссыздыбыс бар? Сұрақ-жауап
Мотивациялықбағдарлаукезеңі
Жаңасабақ 6
Жаңасабақтыңмақсатынанықтау.
Дауыссыздыбыстардыңтүрлері: қатаң, ұяң, үнді.
Қатаңдыбыстың тез шұғылайтылатынын,
барлығыныңбірғанаритмменайтылатынтүсіндіріп,
естеұзақсақталуыүшінмынадайретпентүсіндіремін:
к, қ, х, һ,
с, ш, щ, ч, ц,
п, ф, т.
Ұяңдыбыстардыңәліпбибойынша (б, в, г, ғ, д, ж,
з) орналасқанын; ал қалғаны (р, л, м, н, ң, й, у)
үндідауыссызғажататынынтүсіндіремін.
Қ, Ғ дауыссыздыбыстарының тек
қанажуандауыстыдыбыстармен, ал К, Г дыбыстарының тек
қанажіңішкедауыстыдыбыстарментіркесетіндігіннақтымысалдар, диаграмма
арқылытүсіндіремін.
Дауыссыздыбыстүрлеріменжұмыс, диаграмма, кесте.
Сабақтыңмақсатынабайланыстыоқушыларөзойларынбілдіреді.
Мұғалімолардыңбүгінгісабаққадегенкөзқарасынескереотырып,
кеңесеортақмақсатшығарады.
Оқулықпенжұмыс 5 Кітап-досың, ақылшың.
264-жаттығу Дауыссыздыбыстардыңастынсызу
Тапсырма 4 265-жаттығу.
Жұмбақшешіп,
олдауыссыздыбыстыңқайтүрінежататынынайтады.(ауызша)
Дауыссыздыбыстардытүрлерінеқарайажырату.
Шығармашылықжұмыс 6 ҚысмезгілінсуреттеуСурет пен
жұмыс
Бекіту 6 «Әліпбидісөйлетемін» 42
санныңбірінтаңдап, оны дыбыстүрлерінеажырату.
Қорытынды 6
минут Семантикалық карта
Семантикалықкартаныбелгілеу
Үйжұмысы 2
минут 266, 267-жаттығу
ЕрежежаттауКүнделіктерінежазыпалады.
Бағалау 2 мин ФормативтібағалауСаусақпенбағалау